Bozca Şıh Türbesi

Kuskan05_04_2012_14_00_36Bozca Şıh Türbesi

İçel (Mersin) ili Gülnar ilçesi Kuskan kasabasında Küçükköy mevkiindedir. Rumi 973 (??) yılında Karamanoğlu Mehmet (??) Bey tarafından yaptırıldığı rivayet edilmektedir. Zat'ın isminin Mustafa olduğu ifade edilmekte türbedeki diğer 5 mezarda kimlerin yattığı bilinmemektedir. Türbe taştan kare biçiminde yapılmış olup, Selçuklu karakterlidir. 20-25 metre mesafede bir çeşme vardır.

Bu zatın manevi büyüklüğünden feyz almak için, köylüler yağmur duasını burada yapmaktadır. Rivayetine göre, Karamanoğlu Mehmet bey Anamur Kalesini almak için giderken bu zat'a uğrar. Bu zat küçük bir tencere ile yaptığı pilav yemeğiyle bütün askeri doyurur. Küçük bir tas arpayla da askerin atlarını doyurur. Aynı miktarda pilav tencerede, arpa da tasta kalır. Karamanoğlu Mehmet Bey'e "Kalemin anahtarı elinizdedir" der. Karamanoğlu Mehmet Bey Kaleyi alır. Halkın bakımını yaptığı bozcaşıh türbesini  200-250 kişi ziyaret etmektedir.(Dr. Yaşar KALAFAT) 

Elimizde bu bilgilerin dışında bilgi yoktur. olan varsa lütfen göndersin.

Yukardaki bilgiler sempozyumdan(http://turkoloji.cu.edu.tr/CUKUROVA/sempozyum/semp_3/kalafat.php) alınmıştır.

        Bu bilgleri irdelediğimiz zaman; rumi 973 yılı (Miladi 1557 yapar.) bu zamanda Karamaoğulları Beyliği yıkılmıştı. Karamanoğlu Mehmet bey  Anamur kalesini almaya giderken bu zat'a uğrar diyor. Anamur kalesini Karamanoğulu Mahmut Bey 1300-1308 yılları arasında almıştır.(1300-1309 yılları arasında beylik yapmıştır.) Bu bilgiler ışığında benim şahsi fikrim;

 

      Bozca Şıh türbesi: Karamanoğlu Mahmut Bey tarafından 1300-1309 yılları civarında yaptırılmıştır   Alıntı(www.kuskan.com)

 


İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Yazı:

One Response to Bozca Şıh Türbesi

  1. Adem diyor ki:

    bilgilendirme için tesekkür ederiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>